Sahte umutlar

Nesnenin baştan çıkarıcı, umut verici kısmını kovalayan libidinal benlik; bir çok küçük, sevgi dolu ilişkisel alanı fanteziyle geliştirmek zorunda kalabilir. ” Bütün bunlar çocuğun iç dünyasında sahte umutlarla büyütülür.”( Celani,1993)

İnsan yavrusu dışarıdan içeriye aldıklarını kendi usullerince dönüştürmesiyle meşhurdur. İçeriye girenlerin, benzer duygusal renklerde kümelenerek kendilerine bir yer edinmesi ile insan, iki kutuplu bir algilayışla dünyaya bakar.

İnsanda ‘libidinal benlik’ dediğimiz parça benlik, kıpırtı uyandıran, umut veren, doyum vaad eden heyecan verici nesnenin peşindedir.

Bu nesne her zaman ‘iyi’ olamaz. Çünkü heyecan verici nesnenin temel bir özelliği heyecan uyandirip, onu orada bırakmasıdır. Asla bir doyum vermemesidir. Bazı kişilik yapılarında kişi bunu bildiği halde her seferinde, yeniden taptaze bir umutla heyecan verici nesnenin peşinden koşacaktır.

Bunu mesela bitemeyen ilişkilerde görebiliyoruz. Partneri, kişiye türlü türlü hakaretler, saygısızlıklar, sevgisizlikler yapmış olsa da kişi bir şekilde ona ‘dönmenin’ yollarını arar.

Partneri, bir davranışı, bi duruşu, sözü ile , kişi için; yeniden filizlenen bir umudun coşkusunu ‘ yansıtır.

İlişki bir türlü bitmez. Pasif agresif olarak da devam edebilir mesela. Küsmelerin ilişkiye bir davet olduğunu hatırlamak yerinde olabilir.

Reklam
%d blogcu bunu beğendi: