‘Düşman Çatlatma’

Haset ettirme; Kişi, ötekinin haseti ile bile kendine zarar veremeyecek olmasına olan inancı ile hasedin zararını haset edene geri döndürür.

Bazı yapılar için haset edilme korkusundan bahsedilirken bazı yapılarda haset ettirme yoğun olarak görülebiliyor. Bu aslında bir yandan kişinin dokunulmazlığını vurgularken bir yandan da yine haset eden öznenin yok edilmesine yönelik bir çabayı da içeriyor.

Haset eden öznenin varlığı hep bir rahatsızlık uyandırıyor. Bahsettiğim kendilik yapılanmasında sanki haset, kişinin içindeki iyiyi çalmaya yönelik beceriksiz bir girişim olarak algılanıyor. Bu algılanışla kişi diğer bir yapı gibi salt paranoya içine girip kendini saklamak yerine veya haset eden özneyi, kendinde haset edilecek bir şey olmadığına ikna etmeye girişmek yerine ; daha da göz önüne çıkarıyor ki haset eden özne kendi kendini yok etsin.

Bir yandan elini kana bulamak istemiyor gibi. Kendisinin aksi yönde uğraşmasına gerek yok. Yalnızca özgün ihtişamına ait – ne sergiliyorsa- olanı daha da arttırarak, ötekinin yok olmamak için boynunu büküp af dilemesini talep ediyor gibi.

Yalnız kişi bu üstünlük ispatı ile keyiflenmek için kendi ihtişamına haset edecek özneye ihtiyaç duyuyor. Ve böylece nesneyi her yok ettiğinde kendiliğinin ihtişamı pekişmiş oluyor.

Reklam
%d blogcu bunu beğendi: